Od kada je sveta i veka, zvečka je bila i ostala prva i najvažnija igračka za bebe od rođenja pa tokom cele prve godine života. A i malo duže. Još su stari Grci i Rimljani znali da je zvečka važna kako bi se beba umirila i zaigrala, a u odnosu na status roditelja, bila je krpena, drvena ili srebrna. Čak je i Aristotel tvrdio da dete koje ima zvečku neće razbijati po kući već će se samo igrati. Iz današnje perspektive, status zvečke nije ništa značajno drugačiji. Ipak, nekada ni ne razmišljamo o važnosti ove igračke pa nije loše podsetiti se čemu služi i šta sa njom raditi. I kada.
Zvečke su izvor stimulacije. Čulo sluha je u potpunosti razvijeno sa bebinim rođenjem tako da je zvuk zvečke prvo što privlači bebinu pažnju. Kada ih birate za tek rođenu bebu, imajte na umu da zvuk bude prijatan i prirodan. Plastične zvečke mogu biti vrlo iritantne pa dobro razmislite da li biste vi voleli da slušate takav zvuk tokom celog dana. Beba će već u prvim danima života pratiti pokretom glave zvučni izvor, pa ćete je stimulisati sviranjem oko glave. Kako beba raste, razvija joj se i čulo vida pa će beba sada zvečku pratiti i pokretima očima. U prvim mesecima je važno da su zvečke jačih boja kako bi neoštrom oku ova igračka bila lakše uočljiva. U ovom periodu beba će se truditi da pokretima rukicama i telom uhvati zvečku pa je važno da je ona takva da može da stane u malenu ruku. Čim počne razvoj koordinacije ruka – oko, vreme je razmišljati i o zvečkama koje će stići do usta. Oralna faza i jasnija koordinacija pokreta vode ka tome da sve što je u ruci završi u ustima pa treba razmišljati o tome da beba nema kontakt sa plastičnim zvečkama već isključivo sa prirodnim materijalima. Inače su bebe i deca našeg doba izloženi plastici i veštačkim materijalima na svakom koraku, najmanje što možemo da učinimo za njih je da barem ono što stavljaju u usta bude prirodno. Sa oralnom fazom kreće i rast zubića i neprekidno lučenje pljuvačke i svrab i bol desni pa zvečke koje imaju teksturu na površini, postaju i glodalice.
Kako beba raste, oblik zvečke je sve važniji i ona postaje igračka koja dobija funkciju da se sa njom, i drugim predmetima, može osmisliti igra. Zato su važne zvečke koje su u obliku životinja, jer su one uvek posebno interesantne najmlađoj deci. Zanimljivo je da su zvečke pronađene u staroj Grčkoj najčešće bile u obliku svinje jer su ove životinje smatrane zaštitnicama beba.
Danas na tržištu imamo bezgraničan izbor zvečki za bebe različitog uzrasta. Na žalost, trend su one plastične, često napravljene iz više delova koji mogu da se polome ili razdvoje i tako predstavljaju pretnju za bezbednost. Mnoge od njih zapravo i nisu zvečke već igračke na baterije koje imaju sintetički zvuk, sviraju ili svetle, što uopšte nije potrebna stimulacija bebe. Kada birate poklon za tek rođenu decu, birajte prirodne materijale i zvukove, oblik koji će beba moći samostalno da drži i teksturu koja će pomoći otečenim desnima da pronađu utehu. Razmišljajte i o tome da bebe munjevito rastu i da će im već za koju nedelju ta ista zvečka biti najbolji prijatelj, pa neka bude u obliku životinje sa kojom će se igrati i spavati.
Zvuči komplikovano pronaći sve to u jednom? Nije ni malo! Mi smo napravili upravo takvu. Prijatnog zvuka, od pamučnog konca i prirodnog drveta, čvrsto ušivena, u obliku životinja, sa teksturom zgodnom za grickanje. Potpuno bezbedna, a još i prelepa! Jedna od onih igračaka koju ćete čuvati i kada dete poraste. Pronađite u našem katalogu, izaberite oblik i poručite. Za ostalo ne brinite!
Marijana Milošević
Bim Bam
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu.